Dabar populiaru su savim visuomet turėti atsigerti. Gatvėse skanius momentus gaudo stilingi jaunuoliai su baltomis ausinėmis ir kartoniniais kavos puodeliais, mokyklos bufetų top’as – maži spalvoti sulčių pakiukai, o pas dažną iš mūsų rankinukuose ir mašinose ritinėjasi vandens gertuvės ir buteliukai.
Šiandien – apie vandenį su citrina. Vanduo yra gerai! Šarminis, mineralinis, su burbuliukais, jonizuotas, prisotintas neaišku ar veikiančiais vitaminais, – visa tai sveikintina ir tikrai veda sąmoningo sveikatos palaikymo keliu; BET – ką jame veikia citrina? Citrina – dalykas geras, visuotinai pripažintas sveiku. Dėl to tikrai nesiginčiju. Kavinėse, įvairiausiuose susibūrimuose vanduo dažniausiai patiekiamas su keliais citrusų griežinėliais, pastaruoju metu paplito net gertuvės su citrusų išspaudimo funkcija. Kiekvienam malonu žinoti, kad išgurkšnojus savo dienos vandenį į kūną atkeliauja kad ir maža dalis gamtos paruošto eliksyro, kuris tave jaunina, gražina ir visaip stebuklingai veikia. Citrinos sultys galutiniam rezultate šarmina kraują, kas yra pageidautina. O burnoje – pridaro bjaurių dalykėlių. Labai daug mūsų pacientų to nežino.
Rūgštis visgi yra rūgštis – ilgainiui kenkia emaliui: lašas po lašo ardoma emalio struktūra.
Įsivaizduokite emalį kaip bičių korį, kurio akutės užpildytos medumi. Aptirpęs emalio paviršius – kaip korys be medaus: struktūros tūris panašus, o tankis mažesnis; todėl burnoje esanti temperatūra daug lengviau pasiekia ir labiau dirgina danties viduje esantį nervą. Dar vienas palyginimas – žvarbiam vėjui pučiant rankai maloniau būti su odine pirštine nei su tokio pat storio megzta. Panašiai ir rūgščių nualintas emalis labiau jaučia dirgiklius, ypač šaltį.
Taigi – jei jūsų burnoje remineralizacija nekompensuoja demineralizacijos, t.y. į dantį grįžta mažiau mineralų nei iškeliauja (apie tai kada nors parašysiu išsamiau) – jūs tampate jautrių dantų savininku ir ištikimu nujautrinančios dantų pastos pirkėju. Dantys tampa jautrūs ir keičiasi spalva, aišku į blogąją pusę: gelsta, mažiau blizga (nes “korio be medaus” paviršius kitaip laužia šviesą nei “korio su medumi”). Sekantis lygis – kai emalis dar labiau tirpsta, ir jo struktūra tiesiog nyksta – tirpsta patys “koriai”. Dantys bjauriai jautrūs, gelsta. Nuo čia jau prasideda negrįžtami emalio pokyčiai.
Apie sekančius lygius jau nebesiplėsiu, grįžtam prie citrinos: citrina visgi yra gerai! Nebijokite jos – jei esat vaišinami vandeniu su citrusų griežinėliais – gerkite! Jei jūs mėgstate šviežiai spaustas citrinų sultis – gerkite! Jei kilo noras suvalgyti visą citriną – valgykite į sveikatą. Mūsų kūnas yra nuostabus ir protingas – veikia kompensaciniai mechanizmai, ir vienas kitas kartas trupučio rūgštelės dantims pakenkti neturėtų.
Svarbiausia – kad ta rūgštelė nekapsėtų nuolatos! Pastoviai gurkšnojamas vanduo su citrina dantims pakenks daug labiau nei iškart išgerta stiklinė grynų sulčių. Todėl labai siūlome gerti tiesiog vandenį.
Jei jau ypač norisi citrinos skonio ir gaivos – siūlau sveiką sprendimą: į vandenį lašinti emulguotą eterinį citrinos ar kitų citrusų aliejų. Juk didžiuma citrinos stiprybės, galios ir gėrio tupi ne minkštime, o žievelėje – iš kurios ir gaminamas eterinis aliejus. Lašas citrinos eterinio aliejaus atstoja visą citriną!
Ką reiškia emulguoti: eterinis aliejus yra aliejus, jis su vandeniu nesusimaišo. Jei lašinsit gryną – gersit vandenį su citrinos kvapu, ir begeriant nurysit tą vieną beplaukiojantį neištirpusį aliejaus lašą, kuris prilips kažkur giliai gerklėje ir jūs purtysitės nuo aitrumo. Aš naudoju solubolį (toks ekologiškas “nepiktas” tirpiklis, neduoda jokio skonio ar kvapo, būna pirkti ten kur prekiaujama eteriniais aliejais): vieną lašą eterinio ir 4 lašus solubolio susilašinam į arbatinį šaukštelį, ir išsimaišom vandeny. Jei iškart viską lašinam į vandenį – tie mūsų lašiukai gali tarpusavy ir nesusitikti – kaip plaukikai ežere. Emulguotas eterinis aliejus tolygiai pasiskirsto ir labai maloniai geriasi.
Galima eterinius aliejus emulguoti ir kitais būdais, pvz medumi, druska, pienu, cukrumi, tačiau į nuolat gurkšnojamą vandenį nei pieno, nei cukraus ar medaus dėti nereikėtų, o smarkiau sūdyti neskanu.
Na o visų geriausia – tiesiog vanduo be jokių pagražinimų.
Būkite sveiki!